Vitajte v obchode Kvalitné parkety!

Korok Jelínek

Korok Jelínek

Korok je už od nepamäti známy, ako výborná prírodná surovina. Vďaka svojej bunečnej štruktúre, je korok dokonalý zvukový, tepelný, ale aj antivibračný izolant. K popredným vlastnostiam korku patria aj vlastnosti ako : nenasiakavosť, neabsorbuje prach, vyrovnáva teplotu a vlhkosť vzduchu v interiéri, neposkytuje prostredie roztočom, zabraňuje tvorbe plesní a vysoko odoláva zmenám štruktúry a starnutiu. Práve tieto vlastnosti zaraďujú korok medzi materiály, ktoré sú vysoko žiadané v rôznych priemyselných odvetviach.

Vlastnosti korku vyplývajú z jeho samotnej štruktúry a chemického zloženia bunkových membrán. Každý centimeter kubický alveolárnej štruktúry korku obsahuje 30-40 miliónov buniek. V každej bunke sa nachádza plyn podobný vzduchu, steny týchto buniek sú tvorené celulózou, suberínom a voskom. Suberín spolu s voskom spôsobuje, že korok neprepúšťa tekutiny ani plyny. Skutočnosť, že korkové pletivo obsahuje 89,7 % plynných látok spôsobuje, že jeho hustota je veľmi malá, rádovo 0,12-0,20. Tento údaj vyjadruje veľký nepomer medzi objemom a váhou tejto suroviny.

Plynný prvok nachádzajúci sa v miniatúrnych hermeticky uzatvorených prepážkach, neumožňuje takmer žiadnu vodivosť z hľadiska tepelného, zvukového alebo vibračného pôsobenia.

Korok má najlepšiu izolačnú schopnosť zo všetkých prírodných materiálov. Jeho jedinečná fyzikálna štruktúra poskytuje mimoriadnu stlačiteľnosť a zároveň aj flexibilitu.

Primárny korok sa získava lúpaním kôry z korkového duba Quercus Suber, ktorého schopnosť regenerovať kôru je taká veľká, že umožňuje jej lúpanie bez toho, aby sa poškodil samotný strom. Korkový dub rastie v pásme Stredozemného mora, z ktorého značná časť pokrýva územie Portugalska, kde sa pestujú korkové duby v rozsiahlych kultúrach s významnými výsledkami.
K prvému lúpaniu korkovej kôry (tzv. vergin cork) sa pristupuje po 25 rokoch života korkového duba a po splnení podmienky veľkosti obvodu, ktorý musí mať 70 cm. Ďalšie lúpanie a zbieranie korkovej kôry sa vykonávajú až po 8-12 rokoch, vždy v letných mesiacoch. Až po treťom lúpaní dosiahne požadovanú kvalitu.
Korok je výnimočný materiál. Okrej svojej univerzálnosti – množstva využitia a dekoratívnou rôznorodosťou patrí k jeho najväčším prednostiam vynikajúca izolačná vlastnosť, pružnosť, nepriepustnosť a odolnosť. Korok je prírodný materiál, ktorý nepohlcuje a ani nepriťahuje prach – je antistatický a hypoalergénny.

Korkové podlahy a obklady privítate doma aj v kancelárii, v stavebníctve je korok neoceniteľným izolačným materiálom, hodiť sa vám budú aj vkusné korkové nástenky, gastronomické podložky, tácky atď. A samozrejme nedá sa opomenúť využitie v oblasti vinárstva ako zátky. Pre európsky trh si Korok Jelínek s. r. o. pripravil aj také špeciality ako je korková koža, jóga korok a ďalšie.

Tabuľku Zoznam

Nastaviť zostupne

Položiek: 30

Tabuľku Zoznam

Nastaviť zostupne

Položiek: 30